Home / Organization / Committees

Committees

Committee Name: Muraajaa Committee

Committee Works: -

# Name Designation Phone Email
1 Mohamed Hussain Assistant Auditor General 3348201 mohamed_hussain@audit.gov.mv
2 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1) 3348277 nishwa@audit.gov.mv
3 Adam Naseer Director of Audit, Technical Services (Grade 1) 3348319 adam@audit.gov.mv

Committee Name: Executive Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Hassan Ziyath - Chair Auditor General
2 Hussain Niyazy - Deputy Chair Assistant Auditor General
3 Ibrahim Aiman Assistant Auditor General
4 Mohamed Hussain Assistant Auditor General
5 Maqbool Khalid Director, Consolidation, Debt and Revenue Audit (Grade 1)
6 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1)
7 Ibrahim Naeem Director of Audit, Financial Statement (Grade 1)
8 Ahmed Salih Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
9 Ibrahim Fazeel Director of Audit, State Owned Enterprises (Grade 1)
10 Ahmed Aslam Director, Compliance and Special Audit (Grade 1)
11 Adam Naseer Director of Audit, Technical Services (Grade 1)

Committee Name: Management Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Hassan Ziyath - Chair                                          Auditor General
2 Hussain Niyazy - Deputy Chair Assistant Auditor General
3 Mohamed Hussain Assistant Auditor General
4 Ibrahim Aiman Assistant Auditor General
5 Adam Naseer Director of Audit, Technical Services (Grade 1)
6 Ahmed Salih Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
7 Ahmed Aslam Director, Compliance and Special Audit (Grade 1)
8 Ibrahim Fazeel Director of Audit, State Owned Enterprises (Grade 1)
9 Ibrahim Naeem Director of Audit, Financial Statement (Grade 1)
10 Maqbool Khalid Director, Consolidation, Debt and Revenue Audit (Grade 1)
11 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1)
12 Aminath Niuma Manager, Financial Audit (Grade 4)
13 Shirumeena Husain Manager, Performance Audit (Grade 4)
14 Ismail Sajid Manager, Training and Development (Grade 3)
15 Ibrahim Naseer Umar Manager, Technical (Grade 1)
16 Fathimath Inaya Manager, Compliance Audit (Grade 4)
17 Ali Naseer Manager, Information Systems Audit (Grade 1)
18 Abdulla Zuhuree Manager, Compliance Audit (Grade 1)
19 Mohamed Shaan Manager, Financial Audit (Grade 1)
20 Ahmed Asbaah Manager, Compliance Audit (Grade 1)
21 Mohamed Riznee Manager, Performance Audit (Grade 1)
22 Ahmed Nizar Manager, Compliance Audit (Grade 4)
23 Mohamed Naseem Manager, Technical (Grade 4)
24 Mohamed Zabeen Manager, Operations, Procurement, Security and Maintenance (Grade 1)
25 Ali Naseer Manager, Consolidation,Debt & Revenue Audit Gr.1
26 Dheena Rafiu Manager, Technical (Grade 1)
27 Mohamed Ibrahim Manik Internal Auditor (Grade 2)
28 Fathmath Firushana Rasheed Manager, State Owned Enterprises Audit
29 Badhurulla Waheed Manager, State Owned Enterprises Audit
30 Fathimath Salaha Manager, Consolidation,Debt & Revenue Audit Gr.1
31 Mohamed Shahid Manager, Financial Audit (Grade 1)
32 Abdulla Shahid Manager, Financial Audit (Grade 1)
33 Hassan Waheed Manager, Financial Audit (Grade 1)
34 Mariyam Mafaza Manager, Accounts and Finance (Grade 1)
35 Izmeera Shiham Manager, Human Resources (Grade 1)
36 Ibrahim Shaheed Manager, ICT (Grade 1)
37 Rauhath Hussain Senior Auditor (Grade 1)

Committee Name: Human Resource Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Hassan Waheed - Deputy Chair Manager, Financial Audit (Grade 1)
2 Izmeera Shiham - Chair Manager, Human Resources (Grade 1)
3 Mohamed Naseem Manager, Technical (Grade 4)
4 Shirumeena Husain Manager, Performance Audit (Grade 4)
5 Rauhath Hussain Senior Auditor (Grade 1)
6 Hussain Azmeel Senior Auditor (Grade 1)
7 Mariyam Shizmeen Senior Auditor (Grade 1)
8 Mahir Ali Auditor (Grade 1)
9 Aishath Yumna Assistant Auditor (Grade 1)

Committee Name: Audit and Risk Management Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Ibrahim Aiman - Chair Assistant Auditor General
2 Ibrahim Naeem - Deputy Chair Director of Audit, Financial Statement (Grade 1)
3 Ahmed Salih Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
4 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1)

Committee Name: AGO Academic Board (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Mohamed Hussain - Chair Assistant Auditor General
2 Adam Naseer - Deputy Chair Director of Audit, Technical Services (Grade 1)
3 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1)
4 Ahmed Salih Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
5 Ibrahim Fazeel Director of Audit, State Owned Enterprises (Grade 1)
6 Ahmed Aslam Director, Compliance and Special Audit (Grade 1)
7 Izmeera Shiham Manager, Human Resources (Grade 1)

Committee Name: Bid Evaluation Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Ahmed Nizar - Chair Manager, Compliance Audit (Grade 4)
2 Ismail Sajid - Deputy Chair Manager, Training and Development (Grade 3)
3 Mohamed Shaan Manager, Financial Audit (Grade 1)
4 Mohamed Riznee Manager, Performance Audit (Grade 1)
5 Mohamed Naseem Manager, Technical (Grade 4)
6 Ibrahim Naseer Umar Manager, Technical (Grade 1)
7 Aminath Niuma Manager, Financial Audit (Grade 4)

Committee Name: AGO Election Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Aminath Niuma - Chair Manager, Financial Audit (Grade 4)
2 Ismail Sajid - Deputy Chair Manager, Training and Development (Grade 3)
3 Fathimath Inaya Manager, Compliance Audit (Grade 4)
4 Mariyam Shizmeen Senior Auditor (Grade 1)

Committee Name: Audit License and Disciplinary Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Hussain Niyazy - Chair Assistant Auditor General
2 Ahmed Salih - Deputy Chair Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
3 Ibrahim Fazeel Director of Audit, State Owned Enterprises (Grade 1)
4 Ibrahim Naeem Director of Audit, Financial Statement (Grade 1)

Committee Name: AGO Recreation Club Governing Board   (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Mohamed Hussain - Chair Assistant Auditor General
2 Adam Naseer - Deputy Chair Director of Audit, Technical Services (Grade 1)
3 Nishwa Firaq Director, Corporate Services (Grade 1)
4 Mohamed Naseem Manager, Technical (Grade 4)

Committee Name: Working Group on Financial Statement Audit (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Ibrahim Aiman - Chair Assistant Auditor General
2 Adam Naseer - Deputy Chair Director of Audit, Technical Services (Grade 1)
3 Ahmed Aslam Director, Compliance and Special Audit (Grade 1)
4 Ahmed Salih Director of Audit, Performance Audit (Grade 1)
5 Dheena Rafiu Manager, Technical (Grade 1)
6 Fathimath Inaya Manager, Compliance Audit (Grade 4)
7 Shirumeena Husain Manager, Performance Audit (Grade 4)
8 Abdulla Zuhuree Manager, Compliance Audit (Grade 1)
9 Ahmed Asbaah Manager, Compliance Audit (Grade 1)
10 Mohamed Riznee Manager, Performance Audit (Grade 1)
11 Rauhath Hussain Senior Auditor (Grade 1)

Committee Name: Working Group on Performance Audit, Compliance and Special Audit (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Shirumeena Husain - Deputy Chair Manager, Performance Audit (Grade 4)
2 Mohamed Naseem - Chair Manager, Technical (Grade 4)
3 Ibrahim Naseer Umar Manager, Technical (Grade 1)
4 Abdulla Zuhuree Manager, Compliance Audit (Grade 1)
5 Dheena Rafiu Manager, Technical (Grade 1)
6 Mohamed Ibrahim Manik Internal Auditor (Grade 2)
7 Hassan Waheed Manager, Financial Audit (Grade 1)
8 Izmeera Shiham Manager, Human Resources (Grade 1)

Committee Name: Gavaaidhu Committee (Permanent Committee)

Mandate: -

# Name Designation
1 Ahmed Aslam - Chair Director, Compliance and Special Audit (Grade 1)
2 Mohamed Saleem - Vice Chair Assistant Auditor (Grade 1)
3 Mohamed Riznee Manager, Performance Audit (Grade 1)
4 Zahiya Saeed Senior Executive Assistant (Grade 1)
5 Ibrahim Shaheed Manager, ICT (Grade 1)
6 Ahmed Samih Manager (Grade 1)
7 Mariyam Nihayath Abdulla Auditor (Grade 1)
8 Aminath Raushan Imad Officer, Stakeholder Relations (Grade 1)